DIY Naravno Mazilo

Vsi potrebujemo fin in hranljiv pripravek za negovanje kože. To res ni samo ženska stvar, žavbic se ne brani nihče, ne star ne mlad, niti moški in tudi otroci ne. Če ne prej, nam žavbice pridejo prav pozimi, ko je koža izpostavljena ekstremom: ostremu mrazu zunaj in po drugi strani suhemu toplemu zraku v notranjih prostorih.

In zakaj bi se tega sploh lotili sami, če pa kreme prodajajo na vsakem koraku? Dobro vprašanje! Zato, ker je zelo preprosto in zabavno. Še bolj pa zato, ker (žal) velika večina kupljenih mazil in krem vsebuje poceni in nekakovostne sestavine: na primer naftne derivate, konzervanse in sintetične dišave. V kremah za nekaj evrov boste zaman iskali kakovostne sestavine s terapevtskim delovanjem. Mnogi ljudje imajo težave s kožo ravno zaradi uporabe nekakovostne cenene kozmetike. Če pa mazilo izdelate sami, boste točno vedeli, kaj ste dali vanj: na primer odlično oljčno olje vaše tete s Primorske in čebelji vosek vašega osebnega čebelarja. .

Za vaš prvi skok v "svet kremic", sem izbrala mazilo, ki ne vsebuje vode. Zakaj? Če v pripravek dodamo vodo ali hidrolat, je to t.i. emulzija in izdelava se občutno zaplete - potrebujemo posebne emulgirajoče voske, ki zmorejo zmešati vodo in olje ter obvezno potrebujemo tudi konzervanse. Saj veste, voda je vir življenja, zato se v izdelkih, ki vsebujejo vodo, rado naseli življenje (tudi tako, ki nam in naši koži ni pogodu). Beri: zgodi se mikrobiološka kontaminacija, ki pogosto s prostim očesom sploh ni vidna. Zato jaz osebno nisem zagovornik domače izdelave emulzij - razen, če ste se na tem področju izčrpno izobraževali in natančno veste, kaj delate.

In še dobra novica: pri mazilu, ki vsebuje le maščobna olja in voske, konzervansov ne potrebujemo! 

Takšno univerzalno mazilo je zato:

- 100 % naravno

- obstojna najmanj eno leto

- otročje preprosta za izdelavo

- cenovno ugodno

- primerna za vse ljudi in vse predele telesa!

Včasih je bilo bolj običajno, da so si ljudje sami doma pripravljali čistilne in negovalne pripravke. Potem pa smo se kar nekako navadili na to, da je za vsako stvar nujno odfrčati v trgovino in da je embalaža bolj pomembna kot vsebina. Sedaj se trend zopet obrača in vedno bolj cenimo doma pripravljene dobrote, pa naj gre za marmelado, kruh ali pač mazilo. 

Potrebščine za 50 g mazila: 

- laboratorijska čaša (ali steklen kozarec)

- tehtnica

- prazen steklen lonček s pokrovčkom

- 43 g nerafiniranega olja mareličnih koščic

- 7 g deviškega čebeljega voska

- lonec za kuhanje

- 10 kapelj eteričnega olja sivke

Izdelava:

Ko imamo vse sestavine pripravljene, bomo za izdelavo porabili pičlih 10 minut! Postopek izdelave mazila gre podobno kot taljenje čokoladne glazure in se imenuje "Bain-Marie" metoda. Svetujem vam, da si prav vse potrebščine pred izdelavo pripravite ter seveda poskrbite za čistočo in mir. 

1. Za začetek potrebujemo: mizo, laboratorisjko čašo, tehtnico, surovine, zvezek in pisalo. V laboratorijsko čašo vlijemo olje mareličnih koščic (natehtamo ga kar v gramih) ter v olje dodamo še nariban čebelji vosek.

2. Premaknemo se k štedilniku in sedaj si pripravimo lonec za kuhanje, v katerega do polovice vlijemo hladno vodo. V takšno “vodno kopel” sedaj postavimo laboratorijsko čašo (z oljem mareličnih koščic in čebeljim voskom) ter vse skupaj pričnemo zmerno segrevati. Naš cilj je, da se vosek stopi, kar se zgodi pri cca. 60 stopinjah Celzija. Pazite, da je laboratorijska čaša stabilna (da se ne nagiba sem in tja) ter da vam med segrevanjem voda ne prši vanjo. Če je čaša premajhna oz. prelahka, se vam lahko vse skupaj prevrne in zmes olja in voska pristane v vodi (kar je potem težko očistiti). Nikoli tudi ne postavljajte čaše v že vročo vodo, ker vam bo počila!!!

3. Ko se vosek stopi in zmes postane homogena, čašo odstavimo z ognja ter v mešanico olja in stopljenega voska vmešamo še eterično olje sivke. Zmes premešamo, vlijemo v lonček in pustimo, da se ohladi. Naše mazilo je končano! Nato lonček zapremo in nalepimo etiketo, na katero napišemo, kaj in kdaj smo izdelali.

Takšno mazilo lahko uporabite za različne namene, na primer:  

- za obraz

- za roke

- za konice las

- za ustnice

- za podplate

- za dojenčkovo ritko :)

Mazilo je zelo preprost izdelek, ki ga lahko v kasnejših poskusih modificirate po mili volji.

Pa še nekaj namigov, predlogov in idej:

  • Ker je strjen vosek težko odstraniti s čaše in žličke, vam svetujem, da oboje kar takoj (preden se vosek strdi) dobro obrišete s papirnatim robčkom ali čim podobnim. V tem primeru bo čiščenje mnogo lažje. 

  • Ker so takšna mazila zelo mastna na otip, kožo pred nanosom popršite z vodo ali hidrolatom in mazilo na kožo nanestite v zelo tankem sloju.

  • Naenkrat lahko izdelate tudi večjo količino mazila in sicer tako, da zgolj multiplicirate recepturo (na primer za 10 mazil). Lahko se poigrate in na koncu za vsak lonček izberete drugo eterično olje.

  • Namesto eteričnega olja sivke lahko uporabite tudi nekatera druga eterična olja: lavandin, pelargonijo, rožmarin kt. verbenon, čajevec, rimsko kamilico, smilj, muškatno kaduljo, bosvelijo, sandalovino, pačuli, vetiver, vrtnico, ipd. Vendar pa pri eteričnih oljih ne eksperimentirajte preveč, ker niso vsa enako primerna za nanos na kožo. Morda ni odveč poudariti, da seveda vedno uporabite 100% nepotvorjena eterična olja.  

  • Namesto mareličnega olja lahko uporabite katerokoli kakovostno hladno stisnjeno, nerafinirano in dovolj stabilno maščobno olje: oljčno, mandljevo, jojobino, arganovo, makadamijino, macerat šentjanževke ali ognjiča in podobno. Dodate lahko tudi manjši delež karitejevega, mangovega ali kakavovega masla. Pazite le, da celotna količina maščob ostane enaka.

  • Če se želite izogniti uporabi čebeljega voska (ker je živalskega porekla) in bi radi izdelali vegansko mazilo, potem posezite po enem izmed rastlinskih voskov (kandelila, karnauba in še nekaj drugih).

  • Zbirajte lične rabljene lončke od kozmetičnih izdelkov in jih ponovno uporabite! Večine lončkov ni težko reciklirati (za razliko od stekleničk). Z malce spretnosti, izkušenj, 70% alkohola, kakšno malo ščetkico in podobno, jih je mogoče odlično očistiti in pripraviti za ponovno uporabo.

Pa lepo vihtite žličko! :)

Če se želite naučiti ustvarjati naravna mazila pod strokovnim vodstvom, vabljeni na izobraževanje v Aroma Atelier-ju.

Previous
Previous

ABC Destilacije

Next
Next

Miranda Angelovski Čebron & Miranda Natural Perfumes