Dišava Ljubljana

Dolgo se že spravljam k pisanju bloga o razvoju Dišave Ljubljana, pri katerem sem sodelovala s Turizmom Ljubljana. Zakaj? Razlog je ta, da je bila dišava lansirana približno v času, ko je v Ljubljani padlo mnogo starih dreves. Pa ne le v Ljubljani, temveč po celi Sloveniji in tudi v drugih evropskih državah in mestih. Zato mi je bilo težko pisati o tem projektu, ki zame pomeni izraz spoštovanja do rastlinskih zakladov.

Pa naj začnem z drevesi. Zelo me žalosti, da starih dreves ne vidimo vsi kot mogočnih sopotnikov, ki nam dajejo senco, čistijo zrak, nudijo čustveno oporo, so dom živalim... To so “dedki in babice”, ki so potrebovali dolga desetletja ali celo stoletja, da so zrasli v mogočna drevesa. Mnogi jih zadnja leta vidijo predvsem kot grožnjo in motnjo - v obliki odlomljene veje na avtomobilu, odškodninske odgovornosti, celo kot oviro brezžičnim signalom. Če vprašate mene, bi stara drevesa zaščitila in negovala kot narodni zaklad. In namestila kakšno tablo z opozorilom, da je drevo staro in se lahko tudi kaj odlomi.

A kljub tem zadržkom, je zdaj napočil čas, da vam predstavim zanimivo pot do izdelkov, ki nosijo ime Dišava Ljubljana. :) Mnogi ste me o njih spraševali in tudi Slobodanka Poštić me ves čas nagovarja, da naj že kaj napišem o tem. No, pa bom! Ker gre v resnici za pogumen projekt, ki časti Naravo. Vas zanima? Berite dalje.. :)

Turizem Ljubljana je pod znamko Dišava Ljubljana lansiral 100% naravne dišeče izdelke: vlažilno kremo za roke, dišeče paličice za ambientalno odišavljanje ter oljni parfum. Vsi izdelki imajo  enoten vonj, sestavljen iz vrtnice, bosvelije in vetiverja v spodnjem akordu, pelargonije, muškatne kadulje in bazilike v srednjem akordu ter sladke pomaranče, črnega popra in prave sivke v zgornjem.

In kaj imam pri tem jaz? Zgodba se je začela, ko sem pred leti kontaktirala Turizem Ljubljana, da po svojih kanalih razširijo vest o razstavi naravnih parfumov. Kasneje mi je Mateja, ki tam bdi nad razvojem izdelkov, omenila, da želijo imeti v ponudbi tudi linijo naravne kozmetike. Mimobežna pripomba je pri meni padla na plodna tla. Fanatično verjamem, da bi bil svet boljši in naše kože bolj srečne, če bi naravni izdelki čimbolj izpodrinili sintetične. Pa tudi: "olfaktorno znamčenje" je v Sloveniji še v povojih. V tujini je tale reč bolj razvita, a večinoma se olfaktorno znamči s sintetičnimi dišavami. Sodelovanje z mestno turistično organizacijo, ki želi naravno dišečo zgodbo, je bilo torej dober izziv. No, potem je preteklo še veliko Ljubljanice preden so naravni izdelki dejansko ugledali beli dan. Z Matejo sva se lepo dopolnjevali. Ona je želela izdelke, ki bodo zanimivi za ljubitelje naravnega. Pa nujno tudi lepi, cenovno dostopni in praktični ter primerni kot darilo, ki ga prineseš s potepa po Ljubljani.

Moj cilj je bil, da skozi naravno dišavo ujamem energijo mesta. Energijo Ljubljane kot jo čutim, energične, brbotajoče in hkrati zelo nostalgične Ljubljane, mesta z dolgo zgodovino, počasno reko, romantičnim grajskim gričem in Tivolijem, Rožnikom, srnami, vevericami. Ljubljano, v kateri sem doživela marsikaj “prvega”, tudi rano otroštvo, ko smo se z očetom, brati in sestrami iz Rožne doline potepali čez Tivoli do Kina Mojca ali Pionirske knjižnice.

Na srečanjih z ekipo Turizma Ljubljana smo se tako zakopali v delo. Pogovarjali smo se, kakšen naj bo vonj in v katere izdelke bi ga lahko vkomponirali. Mateja si je sprva želela, da bi bil v izdelkih vonj pridobljen iz ljubljanskih vrtnic. Hitro sem jo prizemljila, da žal to ne bo šlo - da bi porezali vse cvetove v času bujne rasti za nekaj kapelj eteričnega olja. Zato se je namesto vrtnice v dišavi kasneje znašla pelargonija in mali dodatek absoluta vrtnice, ki pa ga oster nos vseeno zazna. Pameten izbor kakovostnih naravnih sestavin in embalaže je bil predpogoj. Predolgo se že ukvarjam z dišečimi rastlinami, da ne bi vedela, kaj vse se prodaja tam zunaj. In kako pogosto je beseda "naravno" zgolj beseda.

V procesu raziskovanja sem se podala k Moniki Kropej Telban na ZRC SAZU, ki je zakladnica zgodb in legend o Ljubljani. Izvedela sem marsikaj o ljubljanskem zmaju in o Equurni, boginji Ljubljanice. Ja, prav ste slišali, Ljubljana ima svojo žensko vodno boginjo. :) Ena izmed idej je bila namreč tudi ta, da bi bila dišava sveža in z vodnim pridihom.

Na koncu dolgega ustvarjalnega procesa so na Turizmu Ljubljana s pomočjo slepega vohanja različnih vzorcev izbrali tega, ki je zdaj uporabljen v izdelkih. Končno izdelavo produktov so zaupali podjetju Favn, ki se takšnih podvigov loteva že več desetletij. Za lep dizajn pa je  poskrbela Saša Kerkoš.

Razvoj Dišave Ljubljana je bil v marsičem pionirski projekt in poučna izkušnja zame. Zanimivo mi je, kako dišava različno funkcionira v različnih "nosilcih" - torej v emulziji (krema za roke), alkoholu (dišeče paličice) ali kokosovi maščobi (oljni parfum). Presenetilo me je, kako dolgo dišijo paličice, čeprav ne vsebujejo drugega kot alkohol in esence rastlin. In tudi sicer so ravno paličice moj osebni favorit v liniji Dišava Ljubljana. Toplo vam jih priporočam za kakšno darilce.  :) No, tudi krema za roke je izpadla prav fino. Mirno jo lahko uporabite za nego obraza, ker vsebuje jojobo, kokos ter karitejevo in mangovo maslo. In parfumček? Vsebuje rastline, ki delujejo sproščujoče in ker je povsem naraven, ne bo povzročil glavobola. Nanesite si ga na pulzne točke na zapestjih ali pa si z njim namažite konice las. Hehe, opazila sem tudi, da zelo lepo diši na moški koži.

Za konec hočem omeniti še nekaj: izdelki so kljub visoki kakovosti primerni za vsak žep. Na Turizmu Ljubljana niso želeli, da bi visoka cena komurkoli preprečila nakup. V kakšni drugačni konstelaciji bi bili mnogo dražji. Našli jih boste na spletu ali v njihovi prodajalnici poleg Tromostovja.

Tako, zdaj veste malce več o liniji Dišava Ljubljana. Pa tudi o moji ljubezni do dreves. Naj živijo mladi in pionirski projekti. In naj živijo tudi velika in stara drevesa. 🌲 💚 🌲

Previous
Previous

Izdelava enfloraž pomade

Next
Next

ABC Destilacije